Jdi na obsah Jdi na menu

Soutěž větroně 2017

4. 6. 2017

Po roční pauze se 3.6.2017 za luxusního počasí na modelářském letišti sešli opět milovníci tichého letu, aby si ověřili své pilotní umění v soutěži maket a polomaket větroňů řízených rádiem. Na startu se sešlo celkem 13 soutěžících, převážně z blízkého Polska. Češi - modeláři, byli tradičně v menšině. Soutěž maket a polomaket větroňů se skládá ze dvou úloh, úloha A – průlety s bodovaným přistáním v 5té minutě a úloha B – termika s bodovaným přistáním přesně v 10té minutě. Pořadí úloh stanovuje pořadatel před začátkem soutěže. Po ranním nástupu, na kterém se v krátkosti probraly soutěžní pravidla  následovalo rozlosování startovního pořadí a bylo zahájeno první soutěžní kolo, „ průlety“. V tomto kole zvítězil Witold Stefanski, který se svým modelem zaletěl 14 průletů. Nejmenší počet průletů v kole bylo 6 a zaletěli je dva soutěžící. Potom následovaly dvě kola úlohy mezi modeláři zvané „termika„ Maximální počet bodů ve druhém kole naletěli tři soutěžící. V třetím kole se k maximu o jeden bod přiblížili dva soutěžící. Vítězem soutěže se stal pan Stefanski, který získal 2487 bodů, druhý v pořadí byl pan Hanák s počtem  bodů 2435, třetí místo obsadil pan Heinz s počtem bodů 2248.

Modelářské letiště LMK Meteoru Havířov, zvané podle jména šachty, která na tomto místě kdysi stála – Hohenegger, poskytuje soutěžícím dostatečné, spíše bych řekl nadstandardní pohodlí a zázemí. Nejen soutěžící, ale i diváci mají k dispozici bufet, kde se čepuje limo, pivo, vaří káva. Na ohništi se tradičně vaří guláš, opékají klobásy. Novinkou letošní soutěže byl i prostorný stan – doslova hangár, pod který si mohli modeláři svá letadla  uskladnit.

Rád bych tímto poděkoval všem členům LMK, kteří se na  organizaci a hladkém průběhu soutěže podíleli. Nejprve našim ženám, které nás na tyto akce trpělivě doprovázejí a to paní: Dáše, Michaele, Lence a Danuši a hned na to pořadatelům soutěže, pánům: Pyšovi, Blažejovi, Nedojedlému, Šmídovi, Špatenkovi, Růžovskému, Zoubkovi, Haukovi, Kravčíkovi, Banášovi, Hosovi a Bařinovi.

Zvláštní poděkování patří Jindrovi Dořičákovi, který se svým drobečkem Pittsem odvlekal téměř celou soutěž.